Barındırma Hizmeti / Hosting; sitenize ait dosyaların tutuldugu bilgisayardır. Bu herhangi bir bilgisayar da olabilir fakat bir hosting sunucusunun 7/24 enerji kesintisiz çalışır olması, işletim sistemi ve yazılımlarının internet hizmetleri için özel olarak tanımlanmış olması ve kesintisiz internet bağlantısı gibi süreklilik içeren servislere sahip olması gerekir.

Nasıl Satın Alırım?

Hosting satın almak için öncellikle hizmetinize uygun hosting seçmeniz gereklidir. Linux ve Perl (Windows) olmak üzere iki tür barındırma hizmeti vardır. Genel olarak en yaygın kullanılan barındırma hizmeti Linux Hostingtir. Linux hosting ile aklınıza gelebilecek her türlü web sitesini kurabilir ve yayımlayabilirsiniz.

Windows hosting, hosting hizmeti verme amaçlı kullanılan sunucuda windows işletim sistemi yüklü olduğu anlamına gelir.

Windows sunucular için farklı yazılımlar ve farklı kontrol paneller kullanılmaktadır. Tabi kaliteli firmalar kontrol panellerinin windows ve linux versiyonlarını ayrı ayrı çıkarmaktadırlar.

Günümüzde birçok hosting firması çeşitli yazılımlar sayesinde Hem PHP Hem ASP yada ASP.NET web sitelerini aynı sunucu üzerinde barındırabilmektedirler.

Leave a Reply